סליקה

קביעת נקודת סליקה בעסק: מיקום ומאפיינים

חילקנו לכמה נקודות כלליות את נושא הסליקה כדי שיהיה יותר קל

מידע קצר על קביעת נקודת סליקה בבית העסק. בחלקו הראשון  נתמקד במיקומה של הנקודה, וכיצד בוחרים אותה, ולאחר מכן, בחלקו השני ניגע במאפיינים הטכנולוגיים שצריכה אותה נקודת סליקה להכיל. נקודת סליקה טובה היא כזו שממוקמת במיקום נכון, וגם מאפיינת את כל השכלולים האפשריים שיסייעו לבית העסק לגבות את הכסף בצורה יעילה, וללא הפרעות.

קביעת נקודת סליקה בעסק

חלק זה של המאמר נוגע בעיקר לחנויות המחזיקות מלאי ומתבססות על מכירת מלאי. חנויות אחרות כמו למשל מרכזי הדרכה כאלו ואחרים אינן זקוקות לידע זה, משום שאין להן עסק עם מכירת מלאי, ועל כן הן אינן חשופות לניסיונות פריצה, גניבה או ניסיונות אחרים לשיבוש פועלן כבתי עסק.

איפה כדאי למקם איזורי סליקה ועל מה זה משפיע:

בחנויות בהן יש מלאי, חשוב למקם נקודת סליקה איפה שנמצאת התכולה הקטנה ביותר והזמינה ביותר לשליפה. כך, המוכר יכול גם לשרת מהר את הלקוח, וגם לספק לו על הדרך מוצרים קטנים, שבדרך כלל, בדומה למתרחש במרכולים ורשתות מזון, מפתים אותו ממש בדקה התשעים כשהוא עומד לצאת מהחנות. אם החנות גדולה דיו, ויש מקום לקבוע נקודות סליקה נוספות, היינו מאחסנים את התכולה היקרה ביותר במחסן החנות, ושמים כחוצץ בין השטח הציבורי לבין המחסן שולחן עם 1-2 נקודות סליקה. המוכרים שיישבו שם גם יעסקו בייעוץ בנושאים גדולים (בשונה מהקופאי הקדמי שעוסק בטובין זוטרים יותר) וגם יעסקו באבטחת התכולה הכבדה שנמצאת מאחוריהם במחסן.

אפיון נקודת סליקה בבתי עסק שונים

חנויות פרונטליות – בחנות הפרונטלית חשוב שמכשיר גביית האשראי יהיה מהיר, בעל נתוני עיבוד יעילים, ורכיבים מכניים מוכנים וזמינים לפעולה: פס גיהוץ וצג לרישום פרטי האשראי, או מקלדת מחוברת אליו בהינתן שהוא אינו מסך מגע.

חנויות טלפוניות – חנויות הגובות את הכסף על הסחורה שלהן בטלפון: מרכזי הזמנות באינטרנט, פיצריות ועוד. בחנויות אלו חייב להיות סנכרון בין עמדת הטלפון לעמדת גביית האשראי. למעשה, בצמוד לכל מכשיר אשראי חייב יהיה להימצא טלפון. למותר לציין כי הנתונים של מכשיר האשראי יהיו חייבים להיות זהים לאלו של החנויות הפרונטליות.

חנויות באינטרנט – שם הסליקה מתבצעת אונליין בעמוד מאובטח, על כל תהליך החיוב המאובטח אחראיות חברות סליקה חיצוניות.

שאר התחומים – מורים פרטיים, שיפוצניקים, חברות תחבורה ציבוריות ופרטיות המתבססות על גבייה דרך פקחים – לכל אלו יש שלל פתרונות מעשיים להפעלת נקודת סליקה. ניתן להפעיל אותה באמצעות מסופון נייד עם תאורת לילה, או פשוט להשתמש בטלפון הנייד דרך אפליקציה שמיישמת את הגבייה בפועל, לאחר רישום כמנויי סליקה בחברות האשראי, כמובן.